I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Ha erősíteni kívánja a betegségek kivédést szogáló biztonsági hálót, javasoljuk a vakcinációt és a paraziták elleni folyamatos védelmet. A legjobb eredmény akkor érhető el, ha az oltásokat és a prarazita-prevenciót rendszeres időközönként ismételjük. Az oltások erősítik az immunrendszer működését a különböző vírusokkal és betegségekkel szemben – amelyek egy része emberekre is átvihető. Az állat szükségleteihez és életmódjához szabott egyéni oltási tervet készítünk. A parazita-prevenció segítségével kivédhető a szívférgesség (amelyet moszkítók okoznak), a Lyme-kór (amelyet szarvas-kullancsok terjesztenek), valamint a bolhák okozta allergiás dermatitisz. Kezeléseinket márkaneves készítmányekkel végezzük.
A megelőzés a legjobb kezelés, mondják. Éppen ezért a megelőző gondodkodás sok esetben döntő szerepet játszik a házikedvencek egészségének megőrzésében. A Hopewell állatorvosi rendelőben mindent megteszünk pácienseink jóllétének érdekében, ezáltal elősegítve, hogy hosszú és egészséges életet éljenek. A megelőzés első lépéseként javasoljuk az éves kivizsgálást. Ily módon nyomon tudjuk követni a kialakuló betegségeket és biztosítjuk az egészség megőrzését.
A vizitek során az állatot az orrától a farkáig megvizsgáljuk. Ha rendellenességet tapasztalunk, javaslatot teszünk a kezelésre és/vagy további vizsgálatokat végzünk. Idősebb állatok esetében a laboratóriumi vizsgálat akkor is javasolt, ha látszólag egészségesnek tűnnek. Az átfogó vizsgálat keretében a következő szolgáltatásokat nyújtjuk:
Az állapotfelmérés alapján diagnosztikai és kezelési terv készül az esetlegesen feltárt belgyógyászati, sebészeti, fogászati, viselkedési vagy táplálkozási rendellenességekre vonatkozóan, beleértve a szemészeti vagy fülészeti problémákat, periodontális betegségeket, szív- vagy bőrrendellenességeket, súlygyarapodást vagy súlyvesztést, megváltozott étvágyat vagy vízfogyasztást, arthritises problémákat, sántítást stb.
Laborvizsgálatok segítségével már korán kimutathatók és diagnosztizálhatók a rendellenességek – sok esetben még mielőtt megjelennének a tünetek.
A laborvizsgálatok eredményei hasznos információkat nyújtanak a házikedvenc egészségi állapotáról. Az optimális egészségi állapot érdekében több laborvizsgálatra is szükség lehet, a bélparazitákák azonosítását szolgáló rutin székletvizsgálattól kezdve konkrét szervek működését vizsgáló tesztekig. Ezek a vizsgálatok elősegítik a rendellenességek korai felismerését, amikor még könnyebben kezelhetők.
Laboratóriumi vizsgálatot javasolhatunk az alábbi esetekben is:
Gyakori tévhit, hogy a daganatos betegség vérvizsgálattal kiszűrhető. Ez azonban nem ilyen egyszerű. Sajnos jelenleg nem áll rendelkezésre rákos daganatot kimutató specifikus teszt. Bizonyos vérvizsgálatok kóros eredményei utalhatnak daganat esetleges jelenlétére. A megerősítés érdekében azonban általában további diagnosztikai vizsgálatokra, pl. ultrahangra vagy MRI-re van szükség.
Számos vizsgálatot házon belül végzünk el, de együttműködünk nagyobb állatgyógyászati laborokkal is, amennyiben kiterjedtebb vizsgálatokra van szükség.
Képzelje el, milyen érzés lenne, ha soha nem mosna fogat vagy soha nem menne fogorvoshoz. Sok kutya és macska esetében bizony ez a helyzet. Az Amerikai Állatorvos-fogászok Társaságának felmérése szerint a kutyák több mint 80%-ának, a macskák 70%-ának megbetegszik a fogazata 3 éves koruk előtt. A fogak (vagy a fog környezetének) rendellenessége a leggyakrabban diagnosztizált probléma házikedvencek esetében.
A fogak megbetegedésének leggyakoribb tünetei:
Még ha az Ön kutyájánál vagy macskjánál nem is jelentkeznek ezek a tünetek, ajánlatos kedvence fogazatát legalább évente egyszer állatorvossal ellenőriztetni. A fogak körül baktériumok és ételmaradékok halmozódnak fel, ami – ha kezeletlenül marad – , a fogakat körülvevő lágyszövet és csont pusztulásához vezet. Ennek következtében visszafordíthatatlan periodontális betegség alakulhat ki, fogvesztés következhet be, és költséges szájsebészeti beavatkozás válhat szükségessé.
A fogak betegsége a szervezet más szerveire is hatással lehet: a szájüregben lévő baktériumok bekerülhetnek a véráramba és súlyos fertőzést okozhatnak a vesében, a májban, a tüdőben és a szívben. Ha ezeket a rendellenességeket nem ismerik fel és kezelik időben, halált okozhatnak. A megfelelő laborvizsgálattal kombinált fizikális vizsgálat megállapíthatjuk, hogy a szájüregi fertőzés tovább terjedt-e.
Még ma kérjen időpontot kedvence fogászati vizsgálatához! Megtanítjuk, hogyan tisztítsa kedvence fogait, és olyan tápokat és jutalomfalatokat ajánlunk, amelyek segítenek megelőzni a fogkőlerakódást.
Rendkívül alacsony hőmérséklet helyi alkalmazása kóros vagy megbetegedett szövet célzott elpusztítása vagy eltávolítása érdekében. A kriogén ágens alkalmazási módját érintő újításoknak köszönhetően az utóbbi években a krioterápia vált uralkodóvá az állatgyógyászati sebészetben. Az olyan hordozható, könnyen kezelhető, kézben tartható eszközök, mint a CryoIQ® a bőrelváltozások pontos és hatásos kezelését teszik lehetővé akár a rendelőben, akár a terepen.
Kriosebészeti eljárással kezelt leggyakoribb kórképek:
A kriosebészeti beavatkozások előnyei az állatgyógyászatban:
A táplálkozás meghatározó szerepet játszik kedvenceink általános egészségi állapota és jólléte szempontjából, életük minden egyes napján. Hajlamosak vagyunk magától értetődőnek tekinteni kedvencünk táplálkozási szükségleteit, és gondolkodás nélkül levesszük a polcról a legegyszerűbb vagy legköltséghatékonyabb tápot. Kedvencünk tápanyagszükséglete azonban a korral és az aktivitás szintjével változik. A különleges összetételű étrendek elősegíthetik bizonyos állapotok, így pédául a vesebetegség, a diabétesz vagy a szívbetegség kezelését. Segíthet ünk Önnek kiválasztani a kedvencének leginkább megfelelő tápot és beviteli mennyiségeket.
A 7 évesnél idősebb házikedvenceket tekintjük idősnek.
Az idősebb állatoknak mások az igényeik és más betegségekre hajlamosak, mint fiatalabb fajtársaik, és ennek megfelelően kell kezelni őket. Évente ismételt vérvizsgálatot (szenior szűrés) javaslunk, amellyel kiszűrhetők az idősebb állatokban gyakori vese-, máj-, pajzsmirigyrendellenességek és a diabétesz. A szűrés lehetővé teszi, hogy még korai stádiumban felismerjük ezeket a megbetegedéseket, és ezáltal meghosszabbítsuk kedvencünk életét.
Az idős állatok speciális vizsgálata keretében minden kutyát megvizsgálunk bizonyos gyakori daganatfajták tekintetében. Ha a kutyán új csomót vagy duzzanatot észlelünk, finom tűbiopsziával meghatározzuk, szükség van-e további diagnosztikai vizsgálatokra. A biopszia egyszerű beavatkozás, melynek során az oltásnál használthoz hasonló tű segítségével kinyerünk néhány sejtet a csomóból. Ezután mikroszkóp alatt megvizsgálják a sejteket, hogy megállapítsák, veszélyesek-e. Az eljárás mindössze néhány percet vesz igénybe, és azonnal közölni tudjuk az eredményt.
Egészséges hím kutyáknál ellenőrizzük a prosztatát is, nőstény kutyáknál és macskáknál pedig az emlőmirigyeket.
Az idősebb állatoknak mások az igényeik; ezért a vizitkor sort kerítünk a táplálkozás és a viselkedés megbeszélésére is. Egyes esetekben évente legalább két vizit válhat szükségessé: idetartoznak a szív-, vese- és májműködési zavarok.
Évtizedekkel ezelőtt az állatorvosok még azt tartották, hogy a fájdalom lecsendesíti a kutyát, így gyorsabban gyógyul. Ráadásul akkoriban úgy vélték, nem állapítható meg pontosan, hogy a kutya érez-e fájdalmat vagy szüksége van-e fájdalomcsillapításra. Ma már az állatorvosok másképpen tekintenek a fájdalomra és kezelésére.
Az állatgyógyászatban ma már elsődleges fontosságúnak tekintik a fájdalom kezelését. Különböző szervezetek rengeteg időt és erőforrást szentelnek a fájdalom és a fájdalom kezelésének tanulmányozására állatokban. Ezek a vizsgálatok azt mutatják, hogy a fájdalomcsillapítás gyorsíthatja a gyógyulási folyamatot, akár műtéti, akár sérülésből eredő sebről van szó. És ami a legfontosabb: a fájdalomcsilapítás meghosszabbíthatja a kutya életét, mivel csökkenti a stresszt és javítja a közérzetét.
Az akut fájdalom hirtelen támad – sérülés, műtéti beavatkozás vagy fertőzés következménye, és rendkívül kellemetlen lehet az állat számára, akár a mobilitását is korlátozhatja. Az ilyen típusú fájdalom ritkán tartós, rendszerint elmúlik, amint a kiváltó állapotot megfelelően kezelték.
A krónikus fájdalom általában lassan alakul ki és hosszú ideig tart. Krónikus fájdalmat rendszerint az életkorral összefüggő elváltozások okoznak, mint pl. az arthritis, de okozhatja rák vagy a csontrendszer megbetegedése is. A fájdalomnak ezt a típusát a legnehezebb kezelni, mivel évekig, nemegyszer az állat egész további élete során fennmaradhat. És mivel lassan alakul ki, egyes kutyák megtanulnak együtt élni vele, ami megnehezíti a kimutatását.
Mivel a kutyák szavakkal nem tudják közölni, ha fáj valamilyük, fontos, hogy a gazda gondosan figyelje kedvencét, hogy tapasztal-e valami viselkedésbeli változást. A kutyának fájdalmai lehetnek, ha:
Ha arra gyanakszik, hogy kutyájának fájdalma van, forduljon hozzánk, segítünk kideríteni a problémát és tájékoztatjuk a kezelési lehetősegekről.
Vannak kutyák, amelyek nem mutatnak fájdalomra utaló jeleket, de ez nem jelenti azt, hogy nem is érzik a fájdalmat. Ha a sérülés, betegség vagy incidens Önnek fájdalmasnak tűnik, tételezze fel, hogy kutyájának fájdalma van és vigye állatorvoshoz.
Az ízületi fájdalom skálája az észrevehetetlentől a sántítást okozóig terjedhet. Az arthritisnek az állat életminőségére gyakorolt hatása olyan lényeges szempont, amelyet érdemes személyesen megbeszélnie állatorvosunkkal.
b. Műtét utáni fájdalom
Különösen körültekintően kell eljárni műtét vagy fájdalmas beavatkozás esetén kedvencünk gyors és problémamentes felépülése érdekében. Mivel elkötelezettek vagyunk a gondjainkra bízott házikedvencek iránt, bizonyos sebészi beavatkozások esetén fájdalomcsillapító kezelést alkalmazunk.
Különböző hatásos kezelési lehetőségeket kínálunk, amelyek elősegítik, hogy a felépülési időszak a lehető legfájdalommentesebb legyen:
komplementer:
konvenciónális:
A komplementer terápiák (lézer, PEMF, DENAS) enyhülést nyújthatnak krónikus fájdalom és gyulladás esetén a következő esetekben:
A kezelések gyorsak, fájdalommentesek és megfizethetőek.
A Scenar-típusú állatorvosi eszköz kifejezetten az állatgyógyászat céljaira kifejlesztett, DENAS technológiát alkalmazó műszer.
Hogyan segíthet a SCENAR az állatoknak? Amikor állatokkal dolgozunk, a baj forrásának feltérképezése néha nehezebb, mint az embernél. Az eszköz a kezelést igénylő területek észlelésére szolgál. Ez a terápiás módszer stimulálja a specifikus idegvégződéseket a szervezet saját vegyi anyagainak előállításához a fájdalomcsillapítás, a gyulladáscsökkentő eredmények és az általános gyógyulás elősegítése érdekében. A technológia segíti a betegek gondos és alapos ápolását.
Non-invazív általános terápiára alkalmazzák mindenféle állatfajnál: alkalmas nem-gyógyszeres fájdalomcsillapításra és elősegíti a gyógyulást, valamint a betegség utáni fellépülést. A tapasztalatok szerint akár 30%-al gyorsabb és eredményes gyógyulást hoz.
Valamennyi állatfaj esetében alkalmazható – a házikedvencektől az egzotikus vadállatokig. Kutyáknál, macskáknál, teheneknél, sertéseknél, csirkéknél, házikedvencként tartott rágcsálóknál, teknősöknél, stb.
Alkalmazása elsősorban a következő esetekben javasolt:
|
A fájdalom holisztikus kezelése
A porcvédő gyógyhatású tápok általában glükózamint, kondriotin szulfát-ot,MSM-et, vitaminokat (C, E, stb.), ásványokat (kalcium, mangán, stb.), antioxidánsokat (szelén, alfa-liponsav, stb.), gyulladásgátlókat (kurkuma, boswellia, omega-zsírsavak, stb.) és további összetevőket tartalmaznak.
A rák kezelésének integratív megközelítése a páciens számára a legjobb általános ellátást biztosítja, és jelenleg sok humán és állatgyógyászati rákkezelő központban kínálják.
A nyugati orvoslás a rák pontos diagnózisában rejlik, és számos potenciálisan gyógyító terápiát nyújt, mint például a műtét, a sugárzás, a kemoterápia és a génterápia. A rák műtéti kivágása még mindig a legjobb hosszú távú prognózist kínálja, de sok rák esetében gyakran lehetetlen. Ha a műtéti eltávolítás hiányos vagy lehetetlen, további terápiák alkalmazhatók a rák további kezelésére vagy megszüntetésére. A rákos protokoll kezdeti lépése a lehető legrészletesebb diagnosztika és a rák kialakulása. Az állatorvosi onkológussal folytatott konzultáció mindig ajánlatos, még akkor is, ha nem a hagyományos nyugati terápiákat veszi figyelembe. A rák kezelése egyéni utazás, és annál több információ áll rendelkezésre az Ön rendelkezésére, hasznos lehet a jövőbeni nehéz döntések meghozatalában.
A holisztikus terápiák kiválóan hozzájárulnak a szervezet saját gyógyító mechanizmusaiban és a beteg életminőségének maximalizálásában.
A rák nem hirtelen jelenik meg, hanem a test gyógyító rendszerének eredménye, amely nem képes eltávolítani a sérült vagy megváltozott DNS-sel rendelkező sejteket. . A sérült sejtek ezután áthidalhatják a normál szabályozó jeleket, ami ellenőrizetlen sejtnövekedést eredményezhet. Ha mérgező sugárzást és / vagy kemoterápiát adnak a betegnek terápiákként, akkor a már stresszelt immunrendszer tovább romolhat. A test saját veleszületett gyógyító mechanizmusainak segítése kulcsfontosságú szerepet játszhat bármely rákos beteg gyógyításában és jólétében.
Előfordulhatnak olyan esetek, amikor az alternatív terápiákat a kezelés egyetlen módjaként alkalmazzák.
Egyes betegeket túlságosan veszélyeztetik a hagyományos terápiák lehetséges mérgező mellékhatásainak elviselésére. Másoknak még a hagyományos terápiákkal is rossz prognózisa lehet. A kezelések költségei és a tulajdonosok preferenciái is meghatározó tényezők lehetnek. Az alternatív terápiák gyakran biztosítják ezeknek a betegeknek a lehetőséget, hogy hosszabb ideig élvezhessék a minőségi életet, és bizonyos esetekben a rák elengedését eredményezhetik. Emberekhez hasonlóan az állatok étrendje is fontos szerepet játszhat nemcsak a rák kialakulásában, hanem a kezelésének hatékonyságában is.
Minden páciens étrendjét egyénileg kell értékelni és az állapotának megfelelően optimalizálni. Bizonyos táplálkozási és gyógynövény-gyógyszerek serkenthetik a szervezet immunrendszerét a rákos sejtek megtámadására és / vagy blokkolhatják azokat a közvetítőket, amelyekre szükségük van ahhoz, hogy túlélhessék vagy elterjedjenek a test más részein. Az akupunktúra és más energiamódszerek alkalmazhatók a beteg jólétének támogatására és a közös mellékhatások minimalizálására.
DIÉTA
A speciális táplálkozási stratégiák bizonyítottan előnyösek a rák kezelésében és minden rákos betegben fel kell használni. A teljes élelmiszer-táplálkozás elveinek integrálása és a feldolgozott táplálkozás használatának minimalizálása vagy megszüntetése jelentős szerepet játszhat a rákos betegek túlélési idejében. “Táplálja a testet, éhezik a rákot”.
OMEGA-3 ZSÍRSAVAK
Az Omega 3-k fontos szerepet játszanak a szervezet gyulladásos reakciójában, és sok más anyagcsere folyamatban is részt vesznek. A szervezet nem képes az Omega 3 esszenciális zsírsavat előállítani, hanem olyan táplálékforrásokra támaszkodik, mint a lazac vagy egyéb zsíros halak és / vagy táplálékkiegészítők. Az Omega 3-at viszonylag magas szintje számos rák protokollban alkalmazható, de óvatosan kell használni a vérzésre hajlamos tumorokban, például hemangiosarcomákban.
ANTIOXIDÁNSOK
Az antioxidánsok fontos szerepet játszanak a szervezet belső védekezési mechanizmusában, és a leginkább a táplálékban kaphatók élénk színű gyümölcsök és zöldségek felhasználásával, amelyek gyakran hiányoznak a kedvencünk feldolgozott étrendjében. A növényi vegyületekről szintén kimutatták, hogy kiváló forrása a természetben előforduló antioxidánsoknak. Tudományos vizsgálatok bizonyítják, hogy ezek a természetes módon előforduló antioxidánsok jelentős szerepet játszanak a növényi vegyületek képességében mind a rák megelőzésében, mind a rák kezelésében. Folyamatos vita folyik arról, hogy az antioxidánsok csökkenthetik a sugárzás és a kemoterápia hatékonyságát, bár ezt az állítást nem megfelelően dokumentálták. Ha kedvence hagyományos terápiákon megy keresztül, tanácsos konzultálni az onkológussal, mielőtt az antioxidánsokat használná
Enzimek
Az Ön emésztőrendszeréhez hasonlóan, az állatok emésztőrendszere számos különböző proteolitikus enzimre támaszkodik, hogy segítsen az ételeinek asszimilációjában. A proteolitikus enzimek olyan típusú emésztő enzimek, amelyek lebontják a fehérjét aminosavakká. Ha üres gyomorra kerül, a proteolitikus enzimek átjutnak a véráramba, és szisztémás enzimekká válnak. A szisztémás enzimek tehát olyan enzimek, amelyek az emésztőrendszerből származnak, és részt vesznek a szervezet sejtjein belüli reakcióikban.
Általában egyes szisztemás proteolitikus enzimek hasznosak lehetnek a rák elleni küzdelemben a következőképen:
– a fibrin hajlamos arra, hogy a rákos sejteket köpenybe tegye, és ragacsossá tegye őket, ami az áttétképződés nagyobb valószínűségét eredményezi. Amikor az szisztémás proteolitikus enzim által a fibrinköpeny feloldódik, mind a makrofágok és a természetes ölősejtek könnyebben észlelik és pusztítják a ráksejteket.
– ezen kívül segíthetnek a vírusfertőzések elleni küzdelemben a kemoterápia által kiváltott immunszuppresszió eredményeként
– szisztémás enzimterápia jelentősen csökkenti a tumor indukálta és a kemoterápia által kiváltott mellékhatásokat, mint a bélrendszeri panaszok, fáradtság, fogyás, nyugtalanság és természetesen stabilizálja az életminőséget
– sugárterápia, sebészet és enzimek
A sugárterápiája szervi károsodást és merev hegszövetet okoz az érintett szervben. Ez a hegesedés korlátozza a szerv funkcióját. A proteolitikus enzimek azonban megakadályozhatják a hegesedés kialakulását és stimulálják a szerv funkcióját azáltal, hogy csökkenti a már meglévő fibrózist (a felesleges szövet kialakulása). A proteolitikus enzimek szintén segítik a sebészeti beavatkozást végző egyéneket a felépülési idő felgyorsításával
IMMUNMODULÁNSOK
A daganatos beteg immunrendszere rendkívül nagy stressz alatt állhat, különösen ha mérgező vegyi anyagoknak vagy sugárzásnak van kitéve a kezelési protokoll részeként. Egyes vegyületekről ismert, hogy fontos immunmoduláló hatásúak, és fontos szerepet játszhatnak a szervezet azon képességében, hogy reagáljanak a betegségre. A leggyakrabban használt vegyületek közül néhány:
Gyógygombák, mint például a Coriolus, Cordyceps , Ganoderma , Agaricus, Chaga és a Grifola
Colostrum termékek, mint például a Transfer Factor
Gyógynövények– a gyógynövények – fontos részét képezik a hagyományos nyugati, kínai és ajurvedikus orvoslásnak, és tartalmaznak erős immunmoduláló vegyületeket, mint a béta-glükánok. Számos holisztikus szakember beépíti őket rákos protokolljába.
Sok gyógynövény híres tisztító, tónusos, daganatellenes vagy rákellenes hatásukról. A gyógynövények rendkívül erősek lehetnek, de a nem szakszerű alkalmazásuk potenciális toxicitást okozhat, ezért a biztonságos használat érdekében dolgozzon az állatorvosával.
Fontos szerepük van a következő gyógynövényeknek: Silybum marianum (Máriatövis), Punica granatum(Granátalma), Camellia sinensis (Zöld tea), Curcuma longa (kurkuma), Boswellia (Tömjénfa gyantájának kivonata ),Vitis vinifera (grépmag).
Továbbá: Echinacea purpurea (Kasvirág), Sambucus nigra (Fekete bodza), Uncinaria tomentosa ( Macskakarom), Astragalus membranosis (Kinai csüdfű)
A tudományos vizsgálatok ma már igazolják, hogy ezek a gyógynövény-kombinációk hatásos biológiai válaszmódosító szerek lehetnek, amelyeket általában immunterápiának neveznek. Az immunterápia célja, hogy korlátozza azokat a tényezőket, amelyeket a ráksejtek folyamatos növekedéshez és a természetben előforduló “gyilkos sejtek aktivitásának fokozásához” szükségesek. A gyógynövények integrálhatók a páciens hagyományos kezelési protokolljába, vagy alkalmazhatók elsődleges terápiaként, amikor a körülmények diktálják.
–N,N-dimetilglicin
-Nyomelemek-szelén
ANTIHISZTAMINOK
A hízósejtes daganatok (mast cell tumors, MCT) a vér egy olyan alkotórészében alakulnak ki, amely normális körülmények között a szervezetnek az allergénekre adott válaszában és a gyulladásban játszik szerepet. Az MCT a leggyakoribb bőrdaganat kutyákban; a szervezet egyéb területein is megjelenhet, így a lépben, a májban, a gyomor-béltraktusban és a csontvelőben. Bizonyos kutyafajták hajlamosak MCT-re. Az antihisztaminoknak protektív szerepük van kutyák mastocytosisában és valószínűleg a melanomában.
MCT-re hajlamos kutyafajták | |
Ausztrál pásztorkutya | Fox terrier |
Beagle | Golden retriever |
Boxer | Labrador retriever |
Boston terrier | Mopszli |
Bull terrier | Afrikai oroszlánkutya |
Bullmastiff | Schnauzer |
Cocker spániel | Shar-pei |
Tacskó | Staffordshire terrier |
Angol bulldog | Weimari vizsla |
Antihisztamin alkalmazása MCT-eltávolítás előtt álló kutyákban
A tumor sebészi manipulációja hízósejt-degranulációt és különböző bioaktív anyagok, így pl. hisztamin felszabadulását idézheti elő. Elterjedt gyakorlat, hogy a hisztamin kardiovaszkuláris hatásainak, köztük a vazodilatációnak és a hipotenziónak (alacsony vérnyomás) a megelőzése érdekében a műtét előtt antihisztamint alkalmaznak.
AKUPUNTÚRA SCENAR/ DENAS
Az akupunktúra és SCENAR/DENAS ezen a ponton nem bizonyítottan specifikus rákellenes tulajdonságokkal rendelkezik, de kulcsfontosságú szerepet játszhat a rákos betegek támogatásában és az életminőség javításában főleg a posztoperatív időszakban. Gyakori mellékhatások, például hányás, hasmenés, étvágytalanság vagy energiacsökkenés gyakran rendszeres akupunktúrás kezelésekkel segíthető. Az akupunktúrát a kínai gyógynövény-készítmények hatékonyságának növelésére is felhasználhatjuk
Dr. Roger Clemmons, neves ideggyógyász és idegsebész professzor becslése szerint a kutyapopuláció közel 1 %-a szenved valamilyen görccsel járó rendellenességben. Bizonyos fajtákban az örökletes epilepszia előfordulása a 15-20 %-ot is elérheti. Az epilepsziának ezt a formáját általában „idiopátiás”, azaz ismeretlen eredetű epilepsziának nevezzük. A megelőzés tekintetében a legfontosabb lépés, hogy kerüljük az epilepsziára hajlamos állatok tenyésztését. Ez önmagában jelentősen csökkenthetné az előfordulást és az ezzel kapcsolatos aggodalmakat
A kutyákban kialakuló epilepszia holisztikus megközelítése
A görcs nem más, mint kóros elektromos aktivitás az agyban, amely az agysejtek szabálytalan kisülését okozza. •
A görcszavar és az epilepszia gyakori megbetegedések, a kutyák legalább 1%-ában előfordulnak. A görcsöket, más néven konvulziókat, bármely folyamat kiválthatja, amely megváltoztatja a normális agyműködést és gyulladást okoz. Az epilepszia kezelése azért is problémás, mert az állatorvos számára nem könnyű megállapítani a görcsrohamok okát.
Az állatgyógyászok általában akkor minősítik idiopátiásnak (ismeretlen eredetűnek) az epilepsziát, ha már módszeresen kizártak minden egyéb okot, így pl. az alacsony vércukorszintet (hypoglycaemia), a súlyos fülfertőzést, a koponyatraumát, az ellergiás reakciót, a környezeti toxinok és bizonyos gyógyszerek kiváltotta választ, a súlyos vakcina reakciót, végül pedig az agydaganatot és a májbetegséget. Ha a kutyánál görcsök jelentkeznek és az állatorvos epilepsziára gyanakszik, teljes vérképre, sőt esetleg röntgenre van szükség az egyéb okok kizárása érdekében. Amennyiben minden mást sikerült kizárni és az orvos megállapítja az epilepsziát, az esetek túlnyomó többségében valamilyen antikonvulzív szert, pl. fenobarbitalt vagy kálium-bromidot rendel a tünetek enyhítésére.
A kutyákban kialakuló epilepszia jellemzői
Szerencsére a legtöbb görcsroham enyhe és csak néhány másodpercig tart. Súlyos esetben a görcsök tovább tarthatnak, akár öt percnél is hosszabb ideig. A tíz percet meghaladó vagy visszatérő görcsök azonnali orvosi beavatkozást igényelnek. Az alábbiakban felsoroljuk az epilepsziás görcsrohamok kategóriáit:
• Petit mal roham, amelyet az izomkontroll részleges megszűnése, kimerevedett tekintet és tántorgás jellemez;
• Grand mal roham, amelyet az izomkontroll teljes megszűnése, súlyos koordinációs zavarok és tudatvesztés jellemez
• „Status epilepticus”: folyamatos, többszöri görcsök, a tudat visszanyerése nélkül
• „Cluster”-típusú rohamok, amelyek egy 24-órás időtartam alatt jelentkeznek.
A kutyák epilepsziás görcsrohamának szakaszai
Fontos, hogy a beteg kutyák gazdái ismerjék az epilepsziás roham négy szakaszát:
• A prodromális szakasz: hangulati és viselkedésbeli változások, amelyek a roham kezdetét órákkal, sőt napokkal is megelőzhetik.
• Az aura, amely a fenyegető roham előjele; tünetei a következők: nyugtalanság, vinnyogás, remegés, nyáladzás, kóborlás és elrejtőzés.
• Az ictus, azaz a tényleges görcsroham; tünetei a következők: a végtagok evező mozgása, fogcsikorgatás, földre esés, időszakos tudatvesztés, fokozott nyálcsorgás, akaratlan ürítés.
• A post-ictus a görcsrohamot követő állapot; tünetei az átmeneti süketség, vakság, a mohó evés és ivás.
A görcsrohamok okai
• Genetikai tényezők. Az epilepszia egyes formái öröklődnek. A nátrium-, a kálium- és a kalcium-ionok nélkülözhetetlenek az agy számára: elektromos töltéseket generálnak, amelyek rendszeres „elsülése” biztosítja az ingerület idegsejtről idegsejtre történő folyamatos áramlását. Ha az őket hordozó csatornák genetikailag károsodnak, egyensúlyzavar alakul ki, ami kóros kisülésekhez és görcsökhöz vezethet.
• Agydaganatok. A rákos és nem-rákos agydaganatok egyaránt okozhatnak görcsrohamokat.
• Májbetegség. A májbetegség degeneratív gyulladásos állapot, amely a májsejtek megkeményedéséhez és hegesedéséhez vezet. A hegszövet gátolja a vér normális átáramlását, ezáltal akadályozza a máj megfelelő működését.
• Súlyos parazitafertőzés. A paraziták toxinokat termelnek, amelyek károsan hatnak a központi idegrendszerre.
• Alacsony vércukorszint. A kimerültséget és stresszt előidéző hypoglycaemia szerepet játszhat a görcsrohamok kialakulásában. Becslések szerint az epilepsziások 50-90 %-ának alacsony a vércukorszintje és kóros a glukóztoleranciája.
• Ólom, vegyszerek, adalékanyagok és toxinok. A toxikus fémek, mint pl. az ólom, a réz, a higany és az alumínium, szintén okozhatnak görcsrohamot. Egyes állatfajták fokozottan érzékenyek ezekre a fémekre – számukra különösen veszélyes az alumínium főzőedényeknek, kipufogó gázoknak, az ipari szennyezésnek, a háztartási tisztítószereknek és réz vízvezetékeknek való kitétel. A bolhariasztó sprayk, nyakörvek és udvari permetezők szintén toxikusak a házikedvencek számára.
• Vakcináció. Mivel a vakcinák fehérjéket és/vagy mikroorganizmusokat tartalmazhatnak, allergiás encephalitist, azaz agyvelőgyulladást idézhetnek elő.
• Fertőzések, ciszták és a rák.
• Koponyatrauma. Egy autóbalesetből származó ütés, abúzus vagy más baleset élethosszig tartó görcsrohamokat idézhet elő.
• Veseelégtelenség. A vesének az a szerepe, hogy eltávolítsa a méreganyagokat és a fölös folyadékot. A károsodott vese nem tudja ezt a szerepet maradéktalanul ellátni, ezáltal a szervezetben felhalmozódnak a toxikus vegyületek, ami görcsrohamokhoz vezethet.
• Vitaminhiány. A kutatások arra utalnak, hogy a vitaminok és ásványi anyagok hiánya szintén oka lehet az epilepsziának. Epilepsziásokban különösen alacsonynak találták a B6-vitamin, az A-vitamin, a fólsav, a D-vitamin, a cink, a taurin, a magézium és a kalcium koncentrációját.
• Pajzsmirigy-működési zavarok. Fontos, hogy vérvizsgálattal tisztázzuk, házikedvencünknek nincs-e pajzsmirigy-működési zavara.
A holisztikus szemléletű állatgyógyászok mélyebben, a szervezet egészére kiterjedően igyekeznek kezelni a betegséget, és nem csupán a tünetek időszakos enyhítésére törekednek. A holisztikus kezelésmód számos alternatívát kínál a hagyományos gyógyszerekkel szemben, amelyeknek toxikus mellékhatásik lehetnek, hosszú távú alkalmazásuk pedig túlzott szedációt, sőt személyiségbeli változásokat is okozhat. Az alábbiakban áttekintjük az epilepszia holisztikus kezelési lehetőségeit.
Integratív lehetőségek
Akupunktúra: Saját gyakorlatomban az akupunktúra – az ősi kínai gyógymód, melynek során apró tűket helyezünk el a szervezet meghatározott pontjain, hogy finoman stimuláljuk az energiát, más néven „chit” – bizonyult a leghatásosabbnak epilepsziás kutyáknál. A kúrát heti egyszeri 20-30 perces akupunktúrával kezdem 4-6 héten át, majd – igény szerint – 6-8 hetenkénti kezelésre térek át a további görcsrohamok megelőzése végett. Az akupunktúra mellett gyakran rendelek hagyományos kínai gyógynövényeket; ezeken kívül – ha már véglegesítettük a hosszú távú kezelési tervet – aranygyöngy-implantátum alkalmazása is szóba jöhet.
Étrend: A kutya állapotától függően, sok esetben pusztán az étrend megváltoztatásával is hatásosan kezelhetők a görcsrohamok. Számos esettanulmány mutatott ki kapcsolatot az ételallergia és az epilepszia között. Hipoallergén étrend bevezetésével, vagy pusztán azzal, hogy a kereskedelemben vény nélkül kapható tápok helyett otthon, organikus hozzávalók felhasználásával készítjük el kedvencük ételeit, megelőzhetjük a görcsöket és jelentősen javíthatjuk kutyánk általános egészségi állapotát.
Esszenciális zsírsavak (omega-3 és omega-6 olajok): Sok epilepsziás humán beteg állapota javult ketogén (zsírban gazdag, szénhidrátban szegény) étrend hatására. Úgy tűnik, hogy a magas zsírtartalom csökkenti az agyi neuronok ingerelhetőségét, omega-3 és omega-6 fatty zsírsavak (minkettő megtalálható a vadon élő lazac olajában) hozzáadása pedig csökkentheti a görcsrohamok gyakoriságát és intenzitását kutyákban.
Chiroterápia: A rendszeres chiropraktikus kezelés különösen hatásos olyan esetekben, amikor az epilepszia fejsérülés vagy fizikai trauma következtében alakult ki, vagy krónikus, visszatérő fülfertőzés következménye, ami szintén okozhat görcsrohamokat. Győződjön meg róla, hogy a chirotertapeuta megfelelő állatgyógyászati képesítéssel rendelkezik, és van tapasztalata kutyák epilepsziájának kezelésében.
Gyógytápanyagok: Minden egyes étrend-kiegészítő hatás mechanizmusára nem térhetünk ki, de annyi megállapítható, hogy számos vitamin és táplálékkiegészítő bizonyult hatásosnak az epilepszia kezewlésében.
A holisztikus szemléletű állatgyógyászatban az alábbiakat javasoljuk epilepsziás állatok számára:
• DMG (N, N- dimetil-glicin)
• Foszfolipidek / Lecithin, mint pl. a foszfatidilkolin
• Esszenciális zsírok
• Taurin
• Egyéb vegyületek, pl.: l-triptophan; magnézium; cink, szelén, melatonin; valamint az antioxidánsok, pl. a C- és A-vitamin, valamint a B-vitaminkomplex
• Gyógygombák: az Armillaria mellea, Reishi (ganoderma)
• Gyógynövények: kapszulázva és tinktúra formájában egyaránt; idetartozik a kurkuma, a kamilla, a máriatövis, a vízmelléki csukóka, a valeriana, a zabszalma és a ginkgo biloba, amelyek mind alkalmasak a görcsök kezelésére
Az alkalmazás elkezdése előtt a gyógynövényekkel és adagolásukkal kapcsolatban mindig kérjen tanácsot állatorvosától!
Saját gyakorlatomban az Armillaria Plus és a Dyna Lode/Nutramedic– bizonyult a leghatásosabbnak epilepsziás kutyáknál.